Vyhľadávanie


Kontakt

Pieniny klub

Jana Bartkovská
065 33 Lesnica 62
Slovakia

TEL / FAX:
+421 52 43 973 03

MOBIL:
+421 907 125 416

E-MAIL:
info@pieniny-klub.sk

POZNÁTE PIENINY?

Pieniny tvoria samostatné horské pásmo severovýchodne od Vysokých Tatier. Sú 35 km dlhé a necelých 7 km široké. Rieka Dunajec a jej prítoky delia Pieniny na tri časti: Hombarki, alebo tiež Spišské Pieniny, Centrálne Pieniny a Malé Pieniny s najvyšším vrcholom celých Pienín - Vysoká(1052m)
Na území parku sa nachádzajú rôzne endemity, napr. Chryzantéma Zawadského, Jasoň červenooký ...

V roku 1932 tu vznikol prvý medzinárodný park v Európe, ktorý chráni prekrásnu prírodu so vzácnymi druhmi fauny a flóry.

Dravá rieka Dunajec vytvorila v Pieninách najväčší kaňon v strednej Európe, ktorý môžete splaviť s neopakovateľným zážitkom na drevených pltiach v spoločnosti goralských pltníkov, ktorí Vám pútavo porozprávajú o Pieninách a o ľuďoch, ktorí tu žijú. Cez kaňon vedie červená značkovaná turistická trasa, ktorá ďalej pokračuje cez medzinárodný turistický prechod do poľského mestečka  Szczawnica. Túto jedinečnú prírodnú krásu môžete obdivovať aj z vtáčej perspektívy, ak sa vyberiete po modrej turistickej značke hrebeňom Centrálnych Pienin, ktorá ďalej pokračuje Malými Pieninami, kde sa nachádzajú zelené prechody, ktoré spájajú poľské a slovenské Pieniny

Najnavštevovanejšími miestami Centrálnych Pienin sú vyhliadkové miesta na Troch korunách a na Sokolici. Neobíďte ani miesto, kde podľa mnohých legiend stál Pieninský hrad, ktorý v 3. stor. spolu s Pieninami daroval svojej manželke Kunikunde (bola vyhlásená za svätú) Boleslaw Hanblivý.

Milovníci historických pamiatok si nenechajú ujsť návštevu Červeného kláštora zo 4. stor., v ktorom je umiestnená expozícia Zamagurského múzea, či zámku Niedzica a zrúcaniny hradu Czorstyn so svojimi expozíciami, ktoré sa čnejú nad priehradou Pieninské jazero. Po jazere sa môžete povoziť na vyhliadkovej lodi, vodných bicykloch alebo člnoch.

So živou ľudovou architektúrou Zamaguria sa môžete zoznámiť v rázovitej goralskej dedine Osturňa, ktorá je zároveň najväčšou rezerváciou ľudovej architektúry na Slovensku. 

Popri návšteve Pieninského národného parku sa nedá obísť hrad a skanzen v Starej Ľubovni a Vysoké Tatry.